В “Уроци по химия” на Бони Гармус главната героиния Елизабет Зот е съвременна и умна жена. За съжаление, тя живее през 1950-те, така че тя е дискриминирана и подценявана поради пола си от колегите си и почти всички около нея.
Смятам, че е заблуждаващо от описанието на “Уроци по химия” на Бони Гармус да се очакват забавни моменти и хумор, защото в такава история с толкова трагедии (Елизабет е изнасилена, а любовникът й – Калвин, е загубил осиновителите си в катастрофа, след което е изживял ужасно детство в приюта, където е отгледан от зли свещеници), е трудно да се смеете.
Но има смях и той не е заради опита на автора да напише нещо забавно (една от частите беше, когато казваха, че жените са по-добри в гребане просто защото са жени… Е, аз смятам, че след практика всеки може да стане добър във всякакъв спорт и полът не е важен, но в края на деня трябва да признаем, че физически мъжете са по-силни).
Харесва ми концепцията на “Уроци по химия“ или това, което очаквах. Мислех, че става въпрос за борбата на независима жена да постигне своите мечти. Но това е нещо друго.
Бони Гармус фокусира, че Елизабет се бори срещу стереотипите и предизвиква революция в обществото, благодарение на нея жените осъзнават, че имат мечти и не искат само да бъдат домакини. И това е възхитително – да се бориш, въпреки че това ще ти създаде много проблеми, да не правиш компромиси и да останеш верен на себе си.
Тази концепция е единствената причина, поради която давам 3 звезди, защото, базирано на написаното, щях да се чувствам зле, ако искам да си стоя у дома и се грижа за децата си и за моята вяра в Бога (аз не съм нито едно от това, но се чувствах лошо с тази идея). За мен Елизабет е като свещеник/лектор – тя знае по-добре от всеки как да се държи във всяка ситуация.
Това, което липсва на “Уроци по химия” на Бони Гармус, е дълбочина. Има спомен за „Readers Digest“ и колко страхотен е. Мисля, че е обратното, по моето скромно мнение трябва да има повече в тази книга, за да можеш да се въплътите в героите.
Наистина харесвам Шест Тридесет (кучето), но не разбирам какво се показва с ученето на Елизабет на думи на английски език. Книгата има и тв екранизация.
Споделете публикацията в социалните мрежи: