
„Пепеляшка е мъртва“ е младежки фентъзи роман от Кейлин Байрон. Действието се развива 200 години след смъртта на Пепеляшка в кралство, където младите момичета са принудени да участват в ежегоден бал, на който мъжете избират своите съпруги.
Момичетата, които не бъдат избрани след три бала, изчезват безследно. В центъра на сюжета е София Гриминс, 16-годишна девойка, която предпочита да се омъжи за своята най-добра приятелка Ерин, отколкото да се представя пред потенциалните ухажори.
На бала София взема отчаяно решение да избяга и се озовава в мавзолея на Пепеляшка, където среща Констанс, последната известна потомка на Пепеляшка и нейните доведени сестри. Заедно те решават да свалят краля, но откриват, че историята на Пепеляшка крие повече, отколкото са предполагали.
Романът получава смесени отзиви. Според The Story Sanctuary книгата е „малко тъмна, между изкривената приказка и някаква тъмна магия и насилие. Софи е смела и ядосана и неспособна да се откаже от хората, които обича”. От друга страна, Feathered Turtle Press отбелязва, че “сюжетът е ясен и необременяващ. Добър, ако искате бързо, леко, ободряващо преразказване, но лош, ако търсите запомнящ се сюжет”.
Във всеки случай “Пепеляшка е мъртва” на Кейлин Байрон предлага уникален поглед върху класическата приказка, като я преразказва през призмата на съвременни теми като патриархата и LGBTQ+ отношенията. Въпреки някои критики, романът е оценен за своята оригиналност и смелост в подхода към добре познатата история.
В интервю авторката Кейлин Байрон обяснява, че приказките за принцеси всички герои са с маргинализирана идентичност: “Какво означава да живееш в патриархално общество като човек, който е едновременно чернокож, жена и куиър? Как комбинираните ефекти от тази маргинализация влияят върху светогледа на главната героиня?
Когато започнах да пиша “Пепеляшка е мъртва”, за мен беше важно да създам свят, в който главната героиня е именно такъв персонаж, какъвто искам да виждам повече в младежкото фентъзи – а именно чернокожи куиър момичета – и да изследвам този фантастичен свят през техните очи. Имаме нужда от истории, които отразяват нас в цялата ни сложност и нюанс”, коментира още тя.
Споделете публикацията в социалните мрежи: